Tapétázni készül? Akkor semmiképp ne becsülje alá az alapozás fontosságát. Az egyik fontos lépés, amelyet nem szabad kihagynia, a fal előkészítése. Egyáltalán mi is az előkészítés és hogyan kell helyesen alkalmazni az alapozó folyadékot?
Miért kell előkészíteni a falat?
Az alapozó bevonatot különféle típusú falfelületek előkészítésére használják nemcsak tapétázásnál, hanem festésnél, csempézésnél vagy vakolásnál is. A fal alapozásának fő célja a fal nedvszívó képességének csökkentése, alapozás nélkül a fal gyorsan kiszárítja a felhordott ragasztót és megnehezíti a tapétázást.
Az alapozás biztosítja a tapéta erősebb ragadását - jobban tapad a falhoz, és szélei nem hámlanak le. A tapétát a ragasztás során is sokkal könnyebben kezelhetjük, ráadásul, ha eljön az ideje, könnyebben el lehet távolítani.
Hogyan lehet könnyen és gyorsan eltávolítani a tapétát? Ezt lépésről lépésre ismertettük egy régebbi cikkünkben.
Milyen felületet alapozzunk?
Nem biztos benne, hogy szüksége van-e alapozásra? Általában ajánlott minden olyan felületet alapozni, amelyet alaposan fel kell készíteni a tapétázásra, legyen szó vakolatról, gipszkarton falakról, tégláról vagy akár nem szerkezeti betonról. De az alapozás különösen fontos az alábbi esetekben:
- nedvszívó felületek,
- több rétegű felületek,
- újonnan vakolt felületek,
- konyha- vagy a fürdőszobafal
Egy egyszerű teszttel megtudhatja, hogy a felület nedvszívó-e. Permetezzen vizet a falra ecsettel vagy spray-vel. Ha a felület nedvszívó képessége jó, akkor az alapfelület a víz hatására rövid idő múlva színt vált. Túl nagy abszorpciós képesség esetén a felület gyorsan elsötétül. Ebben az esetben mélyen behatoló alapozót kell használni.
Alapozás a tapéta típusa szerint
A papírréteggel rendelkező tapéták (tipikusan papír- és vinil tapéták) ragasztásakor általában nem szükséges alapozó festéket felvinni a falra. A tapéta ragasztásakor csak tapétaragasztót használjon, amely alapozóként is szolgál.
A vlies tapéta ragasztásánál viszont mindenképp szükség van alapozásra. Főleg azért, mert a ragasztót közvetlenül a falra kell felvinni és alapozás nélkül nagy eséllyel megszárad, még mielőtt felhelyeznénk a tapétát.
Miben különböznek a különböző tapéták? Olvassa el régebbi cikkünket a vinil, a vlies és a papír tapéta közötti különbségekről.
Alapozás
Hogyan alapozzunk?
- Először válassza ki a megfelelő alapozó folyadékot (a felület típusától függően), és olvassa el a gyártó utasításait (hígítási és szárítási idő)!
- A falakról távolítson el minden szennyeződést és piszkot! Ehhez kefét vagy rongyot használjon!
- Javítsa ki az összes egyenetlenséget és repedést!
- Ha régi festék marad a falakon, mindenképp távolítsa el!
- Hengerrel, ecsettel vagy spray-vel vigye fel az alapozó folyadékot (tartsa be a gyártó hígításra vonatkozó utasításait) a tiszta, zsírtalanított és száraz felületre!
- Hagyja megszáradni az alapozót!
- Szükség esetén ismételje meg az alapozó folyadék felvitelét!
- Amennyiben a felület száraz, megkezdheti a tapétázást vagy a festést.
Az alapozók típusai
- Univerzális - alkalmas új falakra és vakolt felületekre
- Mély - régebbi falakra és vakolatokra. A kötőanyag mikroszkopikus részecskéinek köszönhetően mélyen behatol a porózus anyagokba, és kiváló minőségben szilárdítja meg a kezelt felületet.
- Akril - akril kopolimer alapú. Beltéri és kültéri használatra egyaránt alkalmas alapozó. Ideális nedvszívó porózus felületekhez, például homokvakolathoz, gipszkartonhoz vagy téglához.
- Gombaölő - alkalmas penészes fertőzött felületekre, nagyobb nedvességtartalmú helyiségekbe vagy víz, erdő közelében lévő vagy árvíz által fenyegetett épületekbe.
További alapozók a szilikon és a szilikát. Ezeket csak akkor alkalmazza a falra, ha festeni készül! Az epoxi alapozót általában padlóhoz használják.
Tippek és tanácsok
Mire ügyeljen alapozáskor?
- Ha a tapétát az újonnan vakolt falra fogja ragasztani, várjon kb. egy hónapot, amíg a vakolat teljesen kiszárad!
- Alapozás előtt távolítsa el az összes szennyeződést a falról, javítsa ki az egyenetlenségeket és repedéseket és távolítsa el a régi festéket!
- Ha erősen nedvszívó felülettel van dolga, előfordulhat, hogy többször kell alapoznia.
- Az alacsony nedvszívó képességű felületeknél az alapozót vízzel hígítsa hígítani a gyártó utasításainak megfelelően!
- Meddig szárad az alapozó? Általában 1-12 órát kell várnia.
- Ne alapozzon 5 °C alatti hőmérsékleten!
- Ne alapozzon erős napsütésben!
További érdekességek: